Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
ul. Koziniec 8, 34-500 Zakopane
tel. (18) 201-29-36

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
 
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona w pobliżu słynnej willi "Pod Jedlami", to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych XX wieku przez rodzinę Koziańskich.

Początki kolekcji sięgają roku 1906, kiedy to Włodzimierz Kulczycki (1862-1936), profesor, a później rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, nabył pierwsze okazy. Kolekcja składa się z 65 obiektów - kobierców i tkanin pochodzących z różnych obszarów i krajów Azji: Iranu, Turkiestanu, Afganistanu, Azji Zachodniej, Kaukazu. Kobierce i tkaniny zachwycają subtelnością i harmonią zestawień kolorystycznych oraz bogactwem i pełną tajemnic symboliką ornamentyki.

Drugim zbiorem, który znalazł swoje stałe miejsce w Galerii Kulczyckich, są obrazy i grafiki współczesnego artysty Marka Żuławskiego ofiarowane przez wdowę Marylę Żuławską w 1986 roku. W muzeum prezentowane są cykle tematyczne, jak np. Pejzaż tatrzański, Tatry i Podhale w akwareli czy Portret ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Jest to również miejsce wystaw dla zbiorów etnograficznych i przyrodniczych, oraz poświęconych historii narciarstwa.


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Zabytki