Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
ul. Bronisława Czecha 1 B, 34-500 Zakopane

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
 
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to skocznia narciarska w Zakopanem zbudowana na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach.

Uroczyście otwarta 22 marca 1925, zbudowana według projektu Karola Stryjeńskiego jest największą skocznią narciarską w Polsce. Jej obecny punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120. metrze. Latem 2004 położono na zeskoku igelit, dzięki czemu na Wielkiej Krokwi mogą się odbywać zawody w sezonie letnim.


Od 1990 na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody najważniejszego cyklu w skokach narciarskich - Pucharu Świata. W 2003 oraz 2004 Komisja Skoków Narciarskich FIS uznała zakopiańskie zawody PŚ za najlepsze z całego cyklu. Trzykrotnie Krokiew gościła zawodników podczas mistrzostw świata (więcej razy - sześciokrotnie - mistrzostwa świata odbywały się jedynie w Lahti). Na Wielkiej Krokwi podczas zimowej uniwersjady (2001) odbył się konkurs skoków, wtedy Łukasz Kruczek pierwszy raz w historii uniwersjady wygrał na skoczni dużej, po tym, jak triumfował także na obiekcie normalnym. Wielka Krokiew była areną pierwszych w historii skoków nocnych podczas zawodów Grand Prix (2004).

Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić około 40 tysięcy osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Podczas konkursu Pucharu Świata w 2002 pod skocznią zgromadziła się ponad 53-tysięczna publiczność. Obecnie przy okazji zawodów najwyższej rangi udostępniane są bilety w liczbie 28 tysięcy.


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Rekreacja
- Rozrywka