Jezioro Czorsztyńskie - Zbiornik Czorsztyński
Czorsztyn, 34-440 Czorsztyn

Jezioro Czorsztyńskie - Zbiornik Czorsztyński
 
Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński) to zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, na pograniczu Pienin i Gorców, powstały przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.

Pierwsze projekty spiętrzenia wód Dunajca powstały już w 1905 roku. Przez cały XX wiek prowadzone były prace badawcze, ostatecznie budowę zapory rozpoczęto w 1976 roku, a zakończono w roku 1997 roku.

Ziemno-betonowa zapora, nosząca imię Gabriela Narutowicza, ma długość 400m i wysokość około 50m. Spowodowała ona spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał główny sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 1200ha. Przy zaporze zbudowano elektrownię wodną o mocy 90MW.

Istniało wiele wątpliwości odnośnie budowy zapory, ale dotąd przeważają pozytywy tej inwestycji - wzrost atrakcyjności regionu oraz ochrona przed niebezpiecznymi skutkami powodzi, np. w 1997 roku.

Na jeziorze organizowane są rejsy wycieczkowe statkami "Harnaś" i "Biała Dama". Ten ostatni stale kursuje pomiędzy warowniami w Niedzicy i Czorsztynie. Przystanie znajdują się w pobliżu zamków.

Obecnie największą atrakcją turystyczną jest Zalew Czorsztyńsko-Niedzicki i uruchomienie elektrowni wodnej. Fakt ten zdynamizował życie gospodarcze Niedzicy i spowodował znaczny napływ turystów, którzy zwiedzają zaporę. Niedaleko zapory, na górze pod Taborem, powstaje kompleks turystyczny.

Na terenie wokół jeziora i zapory powstaje obecnie baza gastronomiczna i noclegowa. W sezonie turystycznym organizowane są koncerty i imprezy folklorystyczne. Na brzegach Zalewu Czorsztyńsko-Niedzickiego powstają przystanie jachtowe kąpieliska, na wodzie pojawiły się kajaki, żaglówki, statki wycieczkowe, odbywają się regaty. Na terenie Zalewu obowiązuje strefa ciszy i niedozwolone jest użytkowanie łodzi motorowych.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Rekreacja