Zamek Czorsztyn
Czorsztyn, 34-440 Czorsztyn

Zamek Czorsztyn
 
Ruiny Zamku Czorsztyn niegdyś nad Dunajcem, dziś nad Zalewem Czorsztyńskim wznoszą się na półwyspie. Najstarsze części zamku w Czorsztynie powstały w połowie XIII wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o "castrum Wrony" (zamek Wronin).

Nazwę "Czorsztyn" zaczęto używać w połowie XIV wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego wybudowane zostały mury obwodowe, w XV wieku dolny zamek i bramy. W XVII wieku starosta Jan Baranowski odrestaurował zamek i dobudował dwie nowe baszty.


Zamek z racji położenia przy historycznym trakcie handlowym posiada bardzo bogatą historię. Odwiedzany był przez wiele ówczesnych znakomitości, nawet królów. Bawili tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło (starostą na zamku był sam Zawisza Czarny) oraz Władysław Warneńczyk. Schronienia w zamku szukali husyci, Jan Kazimierz uciekający przed Szwedami, powstańcy Kostki Napierskiego, kozacy i konfederaci barscy.

Zamek położony jest w malowniczej scenerii Pienińskiego Parku Narodowego nad jeziorem Czorsztyńskim. Można go zwiedzać za niewielką opłatą, a naprawdę warto bo ruiny są bardzo zadbane, w środku znajduje się wystawa zdjęć i rycin. Właściwie można zwiedzić każdy zakątek zamczyska. Na przeciwległym brzegu wznosi się średniowieczny zamek w Niedzicy.


Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich. W pomieszczeniach zamku górnego znajduje się wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. W Baszcie Baranowskiego wystawa "Z biegiem Dunajca - od Czorsztyna do Krościenka. Pieniny na dawnej widokówce".

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki
- Zamki