Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem
ul. Sobieskiego 2 A, 34-450 Krościenko nad Dunajcem
tel.: (18) 262-30-15, (18) 262-31-82
http://www.parafiakroscienko.pl

 
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem został wzniesiony z łamanego kamienia w pierwszej połowie XIV wieku. Istniał już w 1350 roku, choć był znacznie przesunięty względem dzisiejszego kościoła w kierunku Dunajca i nie posiadał wieży. Kościół z tego okresu był niewielki, miał wymiary 7x6m, z kwadratowym prezbiterium 4x4m. Prawdopodobnie w wyniku podmycia przez rzekę część pierwotnego prezbiterium osunęła się w pierwszej połowie XVI wieku.

Do obecnych czasów zachowała się nawa pełniąca dziś funkcję prezbiterium. W 1546 roku, za ks. Marcina z Piotrkowa, kościół został powiększony o obecną nawę (obecne prezbiterium jest częścią dawnej nawy). Pozostałością po dawnym prezbiterium jest istniejąca przybudówka (z kryptą grobową pod ówczesnym głównym ołtarzem). W XVII wieku dobudowano wieżę. W pożarze w 1755 roku spłonął dach i drewniane stropy, zaś w 1788 roku uszkodzona została wieża i sufit w nawie.

W następnych latach zwieńczono wieżę dachem hełmowym, w kształcie którym możemy oglądać dach do dziś.

Polichromia w nawie została wykonana w 1589 roku. W 1755 roku – po kolejnej powodzi – proboszcz Jan Szyguliński podjął decyzję o rozebraniu części starego prezbiterium. Było to prawdopodobnie spowodowane obawą o kolejne osunięcie tej części kościoła oraz przykościelnego cmentarza, który wtedy znajdował się wzdłuż dawnej nawy głównej oraz z tyłu za prezbiterium kościoła. Cmentarz znajdował się tu przynajmniej od 1518 roku. Przez cały XIX wiek cmentarz był restaurowany, a w XX wieku został zlikwidowany.

Prosta bryła kościoła świadczy o jego gotyckich tradycjach. Węższy prostokąt tworzy dwuprzęsłowe, sklepione krzyżowo, datowane na XIV wiek, prezbiterium. Nawa to szerszy i większy prostokąt, wzniesiona w 1546 roku i przebudowana w okresie baroku. Od zachodu (od strony rynku) w okresie późniejszym dobudowano kwadratową, masywną wieżę z barokowym hełmem. Wewnątrz wieży znajdują się 3 dzwony ufundowane w latach 1949-1955.

W kruchcie znajdują się cztery tablice epitafijne poświęcone pamięci wyjątkowych obywateli Krościenka.

Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. W ołtarzu znajduje się ciekawe rokokowe tabernakulum z figurami apostołów śś. Piotra i Pawła. W 2010 roku zakończono pełną konserwację głównego ołtarza kościoła. W ołtarzu po prawej stronie tęczy znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusa z XX wieku. Najstarsze fragmenty fresków zostały odkryte dopiero w 1949 roku pod warstwami tynku, przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne