Kościół św. Michała Archanioła
ul. Jana Pawła II 3, 34-730 Mszana Dolna
tel. (18) 331-00-87
http://www.parafiamszanadolna.pl
mszana@katolicki.eu

 
Badania architektoniczno-historyczne pozwalają przypuszczać, iż pierwszy kościół powstał w roku 1345 z fundacji króla Kazimierza Wielkiego; jednakże wiarygodne informacje związane z parafią pochodzą dopiero z XVI wieku. W czasie najazdu szwedzkiego istniejący drewniany kościół został wraz z całą Mszaną Dolną spalony. Odbudowa nowego drewnianego kościoła (pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) zakończona została w roku 1717.

Kolejne dzieje kościoła związane były z przejściem Mszany Dolnej w ramach rozbioru polski pod zabór austriacki. W tym czasie kościół i parafia zmieniły wezwanie na św. Michała Archanioła. Po 1772 roku kolatorem kościoła został Piotr Wodzicki, który zalegał ze świadczeniami dla kościoła. Parafia wraz z Mszaną Dolną sprzedana została Antoniemu Łuszczkiewiczowi. Złe administrowanie Mszaną Dolną prawdopodobnie doprowadziło do zniszczenia istniejącego drewnianego kościoła.

Obecny murowany kocioł został wzniesiony w miejsce drewnianego w latach 1891-1901. Kościół został zbudowany w stylu nawiązującym do tzw. gotyku nadwiślańskiego. Posiadał ceglane nie otynkowane ściany i dach podbity gontem. Wyposażenie kościoła stanowiły elementy wystroju z poprzednich kościołów do których należał obraz na desce "Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny" (XVI wiek), kamienna kropielnica (1668 rok), obraz św. Augustyna (XVIII wiek).

W 1901 roku kościół został uroczyście poświęcony przez arcybiskupa Leona Wałęgę. 1 czerwca 1917 proboszczem został ks. Józef Stabrawa, który kontynuował prace związane z wykończeniem kościoła (doprowadzono do kościoła prąd, wykonano polichromię ścian i sklepienia). W 1921 roku wykonano prace związane z naprawą dachu kościoła i wieży na sygnaturkę. Wykonano także prace malarskie przy polichromii pod chórem.

W latach 1921-1922 wykonano dwa witraże "Modlitwa" i "Święty Michał Archanioł". W późniejszych latach wykonano kolejne witraże autorstwa Zdzisława Gedliczki. Przystąpiono do budowy ołtarza głównego oraz przebudowy ołtarzy w nawach bocznych. W roku 1927 przerobiono ołtarz w nawie kobiecej na ołtarz będący tryptykiem "Matki Boskiej Dobrej Rady". W roku 1921 przerobiono ołtarz w nawie męskiej. W tym czasie wymieniono również obrazy Drogi Krzyżowej oraz wykonano powiększenie organów.

W latach 20. XX wieku ufundowane zostały przez pochodzących z Mszany emigrantów amerykańskich cztery dzwony: "św. Michał", "Jan", "Matki Boskiej Niepokalanej", "św. Józef". W okresie II wojny światowej zniszczeniu uległ dach na kościele oraz witraże. Staraniem ówczesnego proboszcza usunięto powstałe zniszczenia. W 1952 roku zrekonstruowano wszystkie witraże, w 1956 poświęcono nowy ołtarz św. Józefa. A w 1957 roku odrestaurowano organy.

W latach 50. XX wieku przeprowadzono także szereg innych inwestycji związanych z renowacją i modernizacją kościoła. W ramach tych prac na ceglanych elewacjach położono tynki, wykonano remont dachu i wieży, wymieniono drzwi, wykonano betonowy chodnik wokół kościoła, instalację wodociągową, instalację ogrzewania, instalację grzewczą i nagłaśniającą. W latach 70. wymieniono pokrycie dachowe kościoła, odnowiono ołtarz główny i przeprowadzono generalny remont organów.

W latach 80. dobudowano przy kościele dwa przedsionki nakryte blachą miedzianą. W kościele zainstalowano nowe ogrzewanie, wymieniono ławki, zmodernizowano sprzęt nagłaśniający, odnowiono elementy wyposażenia kościoła (chorągwie, feretrony, kandelabr, oraz naczynia liturgiczne). Na początku XXI wieku wykonano szereg prac remontowych.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne