Gubałówka (1123m n.p.m.) to najbardziej znany szczyt Pasma Gubałowskiego. Tworzące go grzbiety mają wyrównaną wysokość, jednak najwyższym wzniesieniem, które nieznacznie góruje nad otoczeniem jest Butorowy Wierch (1160m n.p.m.).
Będąc w Zakopanem trzeba koniecznie wjechać,
wybudowaną w 1938 roku (w ciągu pięciu miesięcy przez Ligę Popierania Turystyki), koleją linowo-terenową na Gubałówkę. Do stacji dolnej można dojść bezpośrednio z głównego pasażu zakopiańskiego - Krupówek lub dojechać do parkingu usytuowanego przy placu targowym.
Obecnie
nowoczesny wagonik z przeszklonym dachem umożliwia, w miarę jak kolej pnie się do góry, podziwianie wspaniale widocznego
piętrowego układu roślinności tatrzańskiej wraz ze szczytami najwyższych gór w Polsce. W układzie topograficznym pomaga zorientować się mapa panoramiczna, umieszczona na górnej stacji kolei.
Na szczycie czekają na wszystkich
atrakcje, przede wszystkim roztaczająca się wspaniała panorama Tatr, Gorców, Beskidu Wysokiego i Pienin, widok na położone u stóp góry Zakopane, jak również
plac zabaw dla dzieci oraz
zjeżdżalnia wózkowa grawitacyjna oraz najwyżej położona plaża dla wszystkich spragnionych gorących promieni słonecznych.
Warto zobaczyć tu
rzeźbę "Polonia Restituta" i
żelazny krzyż, odlany w Kuźnicach
i ufundowany przez dr Tytusa Chałubińskiego. Z Gubałówki rozchodzą się również
liczne szlaki rowerowe i piesze do malowniczych wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Jeden z nich prowadzi grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu.