Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"
ul. Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska
http://www.domludowy.pl

 
Myśl o potrzebie placówki kulturalnej we wsi i podjęciu budowy Domu Ludowego podsunął mieszańcom Bukowiny nauczyciel i kierownik miejscowej szkoły Franciszek Ćwiżewicz. W 1923 roku powstał Komitet Budowy Domu Ludowego pod kierownictwem Franciszka Ćwiżewicza i Juliana Karłowicza. Rozpoczęto gromadzić fundusze i starania o nabycie odpowiedniego gruntu, pod budowę, który pozyskano po dwóch latach.

Komitet Budowy Domu Ludowego i skupieni wokół niego bukowianie zgodnie uznali, że dla rozwoju wsi konieczne jest wybudowanie takiej placówki. W 1923 roku założono Teatr i Chór Włościański, który swoimi przedstawieniami zarabiał pieniądze na budowę. Od roku 1926 w Bukowinie zaczęło działać nieme kino. Objazdowe kino wyświetlało również filmy poza Bukowiną. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczone były na spłaty kredytów bankowych.

Dom Ludowy zbudowano w latach 1928–1932. Dom Ludowy jest zbudowany z płazów, w konstrukcji zrębowej. Nakrycie jego stanowi gontowy dach ozdobiony "pazdurami". Do wnętrza prowadzą odrzwia, bogato zdobione tzw. "psami", wypustami w kształcie kolistych wałków oraz rozetami karpackimi. W holu głównym oświetlonym malowanymi na szkle lampionami, znajdują się portrety prezesów Domu Ludowego oraz miejscowych górali, zasłużonych dla Bukowiny Tatrzańskiej.

W głównej części budynku, na parterze usytuowana jest stylowa sala teatralna z 200 miejscami, ze sceną, dwiema garderobami, widownią i galerią.

Salę zdobią trzy ręcznie malowane na szkle żyrandole, cztery kinkiety boczne, wykonane w tymże stylu oraz rzeźbiona czterometrowa panorama Tatr. Na II piętrze znajduje się "Izba regionalna", gdzie ma swoje miejsce ekspozycja wykorzystująca oryginalne (z przełomu XIX i XX wieku) wyposażenie podhalańskich "chałup" oraz przedmioty codziennego użytku. Można tam również zapoznać się z poszczególnymi elementami góralskiego odświętnego ubioru.

W przyziemiu mieści się Bukowiańska Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej (pracownie: malarstwa na szkle, ceramiki, snycerki) oraz "świetlica" – gdzie odbywają się imprezy kulturalne o charakterze lokalnym oraz wystawy twórczości ludowej. "Świetlicę" zdobi góralski, rzeźbiony "sosrąb", duży stylowy żyrandol wykonany z drewna oraz cztery drewniane kolumny. Na najniższym poziomie mieści się kompletnie wyposażona kuźnia i pomieszczenie z piecem ceramicznym.

Warty uwagi jest fakt, że Dom Ludowy nadal pełni swoją pierwotną w założeniach funkcję, jest tętniącym życiem domem podhalańskiej kultury. Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne "Orlęta" - Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i "Mali Wierchowianie". Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Od 1996 roku odbywają się tutaj spotkania teatralne.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Ośrodki kultury